Kondenzációs kazán

Olyan zárt égésterű gázkészülék, amelyben rendeltetésszerű üzemi körülmények mellett és meghatározott üzemi vízhőmérsékleten az égéstermék vízgőze részben lecsapódik a vízgőz kondenzációs hőjének hasznosítására.

Faelgázosító kazán

Olyan speciális fatüzelésű kazán, melyben az égetés folyamán elpárologtatjuk a fa éghető alkotórészeit. A felszabaduló gázokhoz egy ventilátor segítségével másodlagos levegőt keverünk. Ez a gázláng magas hőmérsékleten (1100°C) egy speciális kerámia tűztérben ég el. Hagyományos fatüzelésű kazánokhoz képest 20-30%-al magasabb a hatásfoka.

Turbós / zárt égésterű készülék

Olyan készülék, amelynek az égéstere a felszerelési helyét képező tértől el van zárva. Az égési levegő utánpótlásáról és a füstgáz elvezetéséről egy ventilátor gondoskodik.

Kéményes / atmoszférikus készülék

Olyan égéstermék elvezetéshez csatlakoztatott készülék, mely az égésterméket gravitációs úton vezeti ki abból a helyiségből, ahol azt felszerelték. Az égési levegőt közvetlenül a helyiségből veszi.

Kémény nélküli készülék

Olyan készülék, amely közvetlenül nem csatlakozik kéményhez vagy égéstermék-elvezető berendezéshez, ami a felszerelési helyiségből eltávolítja az égésterméket.

Kombi kazán

Olyan készülék, amely a fűtés mellett használati meleg vizet is előállít átfolyós rendszerben. HMV előállítása elsőbbséget élvez a fűtéssel szemben.

Fűtő kazán

Olyan gázkészülék, mely önmagában csak fűtési feladat ellátására alkalmas. Legtöbb fűtő készülék el van látva váltószeleppel is, indirekt tároló csatlakoztatásával használati meleg vizet is képes elő állítani.

Beépített tárolós gázkészülék

Olyan fűtésre és HMV előállításra alkalmas készülék, amely egybe van építve egy kisméretű víztartállyal. A beépített tárolónak köszönhetően magasabb meleg víz komfortot biztosít a hagyományos kombi készülékekhez képest. Tartály szempontjából két fő típust különböztethetünk meg, a hagyományos indirekt fűtésűt és a korszerű réteg tárolóst.

Átfolyós rendszerű vízmelegítő

Olyan készülék, amelyben a víz melegítése közvetlenül a kifolyástól függ.

Tárolós rendszerű vízmelegítő

Olyan készülék, amely egyidejűleg nagy mennyiségű vizet melegít fel és a meleg vizet a felhasználásig tárolja. Létezik kéményes és kéménynélküli kivitelben is.

Füstgáz elvezetés

Olyan héjból vagy héjakból álló szerkezet, amely egy vagy több járatot képez és a tüzelőberendezésben keletkezett égésterméket a szabadba vezeti.

Égéstermék

A tüzelőanyag elégetésekor keletkező (gáznemű, folyékony vagy szilárd összetevőjű) termék.

Kéményveszteség

Kéményes gázkazánoknál a drágán felfűtött levegő a lakásból akkor is áramlik a kürtőn át a huzattal kifelé, ha a gázkazán éppen a termosztát tiltása miatt nem üzemel. A mai zárt égésterű turbós, illetve kondenzációs gázkazánoknál ez a veszteség már nem jelentkezik.

Hatásfok

Az a viszonyszám, amely megmutatja, hogy a tüzelőberendezésbe bevitt tüzelőanyag égéshőjének mekkora részét hasznosítja a berendezés.

Puffer tároló

Olyan berendezés, amely a megtermelt hőenergia időbeli eltárolására szolgál. Létezik hőcserélő nélküli, egy hőcserélős (monovalens), és a két hőcserélős (bivalens) változata. Legelterjedtebb alkalmazása szolár, szilárd tüzelésű vagy hőszivattyús rendszerekben.

Indirekt tároló

HMV előállítására szolgáló tároló, mely lehet egy hőcserélős (monovalens), vagy két hőcserélős (bivalens). A használati vizet a csőkígyók segítségével fűtheti napkollektor, fűtő gázkészülék, szilárd tüzelésű kazán vagy akár hőszivattyú is. A tartály belsejét zománc réteg védi a korróziótól, de kapható rozsdamentes acél változatban is.

Réteg tároló

HMV tárolók olyan változata, mely kihasználja a víz hőmérséklet különbözetből adódó rétegződését. Speciális cső csatlakozásainak segítségével a legfelső réteget kezdi el felfűteni, ezáltal azonnal rendelkezésre áll a meleg víz. Hagyományos indirekt tárolókkal szemben jelentősen lerövidül a felfűtési idő és nagyobb komfortérzetet biztosít.

Kombi tároló

Puffer tárolók speciális változata. A nagyméretű tárolóban helyet kap egy kisebb HMV tároló, melyet körülvesz a fűtővíz. Ez a kisebb tároló nagyfelületű csőkígyóval is helyettesíthető.

Szolár rendszer

Olyan rendszer, amely a Nap energiáját fűtési és használati meleg víz előállítására hasznosítja.

HMV

Használati meleg víz. Tisztálkodáshoz, mosogatáshoz előállított meleg víz.

Hőcserélő

Olyan berendezés, amely a hőenergia átadására szolgál anélkül, hogy a két közeg keveredne. Leggyakoribb alkalmazása a használati meleg víz előállítása.

Csőkígyó

lásd hőcserélő

Beépített szelepes radiátor

Olyan fűtőtest, amely a hagyományos oldalsó bekötési pontok mellett plusz 2db csatlakozóval rendelkezik a radiátor alsó síkján. Ez a két csatlakozó egymás mellett helyezkedik el 50mm-es kötéstávolsággal és egy speciális, un. H-idommal csatlakozik az előremenő és visszatérő csonkokhoz. Ezek a rejtett bekötési pontok lehetnek a radiátor jobb vagy bal oldalán, ez határozza meg, hogy jobbos vagy balos radiátorról beszélünk. Amikor ezt a bekötési módot választjuk, akkor a fűtőtest felső csatlakozójába már csak a szabályzó szelep és a termosztát fej kerül. Ez az újfajta szerelési mód esztétikus megjelenést kölcsönöz a radiátornak.

Termosztatikus radiátor szelep

Termosztatikus radiátorszeleppel az adott helyiség hőmérsékletét tudjuk beszabályozni.

Visszatérő radiátor szelep vagy torló szelep

Szabályzó szelep, mely a fűtési kör radiátorainak hidraulikai beszabályozására hivatott. A megfelelően beszabályozott fűtési rendszerben a fűtővíz áramlása egyenletesen oszlik el a radiátorokban.

11K / EK

Olyan lemezradiátor, amely egy sor vízteres fűtőfelületből és egy sor konvektor lemezből áll.

22K / DK

Olyan lemezradiátor, amely két sor vízteres fűtőfelületből és két sor konvektor lemezből áll. Általánosan használt radiátor típus.

33K / DKEK

Olyan lemezradiátor, amely három sor vízteres fűtőfelületből és három sor konvektor lemezből áll.

Kötéstávolság

A radiátor előremenő és visszatérő csonkjának középvonalától mért távolság.

Hőfoklépcső

Az előremenő vízhőmérséklet és a visszatérő vízhőmérséklet különbsége.

Hőszükséglet

Az a hőmennyiség, mely az adott épület belső hőmérsékletét a kívánt szinten tudja tartani a várható leghidegebb időben is.

Lapos öblítésű WC csésze

A laposöblítésű Wc-ben a víz szintje fölötti kis "tálca" található.

Mély öblítésű WC csésze

Mélyöblítéses Wc-k belseje egy összeszűkölő tölcsérre hasonlít.

Felületfűtés

Felületfűtési rendszereknél a sűrűn lefektetett fűtőcsövek a teljes felületen egyenletesen osztják el a hőt, ezáltal magasabb komfort érzetet biztosít a hagyományos radiátoros rendszerekhez képest. A felületfűtési rendszerek alacsony előremenő vízhőmérséklettel dolgoznak, ideális hőleadó kondenzációs kazánokhoz. Legelterjedtebb változata a padlófűtés, de lehet fal- és mennyezetfűtés is.

Konvektív fűtés

Levegő hőmérséklet különbségéből adódó áramlása. Radiátoros és gázkonvektoros fűtés jellemzője.

Emelőmagasság

Szivattyú által létrehozott nyomáskülönbség mérőszáma. Ha egy szivattyú emelőmagassága 6m, akkor az azt jelenti, hogy az adott szivattyú 6m vízoszlop nyomását tudja egyensúlyban tartani a nyomó csonkon. Fűtési keringető szivattyú kiválasztásánál nem az épület tényleges magasságát kell figyelembe venni, hanem a csővezeték és a szerelvények, berendezések által létrehozott súrlódási ellenállást. Ezt kell leküzdenie a szivattyúnak.

Modulációs szivattyú

Elektronikus fordulatszám-szabályzással ellátott keringető szivattyú. A termosztatikus radiátorszelepek által létrehozott változó tömegáramú fűtési rendszerek ideális szivattyúja. Folyamatos, fokozatmentes után állításnak köszönhetően nem terheli feleslegesen a rendszert és gazdaságosabb az üzemeltetése, mint az fix vagy 3 (manuális) fokozatú tárasaiénak.

Recirkuláció, recirkulációs szivattyú

A víz újrahasznosítása egy akvakultúra-rendszerben. Az akvakultúra-rendszereket a lecserélt víz és a recirkuláció aránya alapján lehet osztályozni, így léteznek zárt (kevés vagy semmilyen vízcsere) és nyílt (folyamatos vízcsere) rendszerek.

Zsomp

Csatorna szint alatti helyiségben kialakított csurgalékvíz-gyűjtő akna.

Átemelő szivattyú

Csatorna szint alatti helyiségben elhelyezett, a szennyvíz csatornába való eljuttatására szolgáló szivattyú. Megkülönböztetünk merülő változatot és un. "dobozos", zárt rendszerűt. Mind két kialakításban létezik szennyezett víz (szürke víz) átemelésére alkalmas és fekáliás szennyvíz szállítására alkalmas típusok. Utóbbi szivattyúk vágókésekkel vannak ellátva.

Kondenzvíz szivattyú

Tüzelő, hűtő és klímaberendezésekben keletkező kondenzátum elvezetésére szolgáló szivattyú.

Önfelszívó szivattyú

Szivattyúk azon családja, amelynél nincs szükség a szállítandó közeg "ráfolyására". Elsődleges alkalmazásuk kútszivattyú ként.

Modulációs gázégő

Modern gázkészülékek folyamatos, fokozatmentes láng szabályzása. Modulációnak köszönhetően mindig csak a szükséges teljesítményen üzemel a készülék. Ez szabályzástechnikailag és gázfogyasztás szempontjából kedvezőbb, mint az egy vagy kétfokozatú gázkészülékek üzeme. Minél fejlettebb egy készülék annál szélesebb a modulációs tartománya.

Ionizációs lángőrzés

Modern gázkészülékek legelterjedtebb égésbiztosítója. Lángban kialakuló ion áramot érzékeli. Láng megszűnésére 1 másodpercen belül képes reagálni és elzárni a gáz útját.

NOx kibocsátás

Nitrogén-oxidok összefoglaló megnevezése. Tüzelőanyag elégetése következtében a levegő nitrogén tartalma is oxidálódik és nitrogén-oxid keletkezik (NO, NO2, N2O). Nitrogén-oxidok károsítják az egészséget és felelősek a savas eső kialakulásáért. Modern gázkészülékek NOx kibocsátása alacsonyabb, mint hagyományos társaié.

Időjárás követő szabályzás

Mai modern gázkészülékek egyre nagyobb számban rendelkeznek időjárás követő szabályzással. Külsőhőmérséklet érzékelő csatlakoztatásával a készülék még az előtt képes reagálni az időjárás változásaira, hogy az a fűtendő épületen belül érezhető lenne. Ezáltal sokkal kiegyensúlyozottabb szabályzást és alacsonyabb gázfogyasztást tesz lehetővé.

Bypass vagy túláram szelep

Olyan szabályzó szerelvény, amely az előremenő és a visszatérő csővezeték közé beépítve visszavezeti a fűtőkészülékbe a fűtési kör által nem igényelt meleg vizet. A termosztatikus radiátor szelepek lezárásával csökken a rendszer fűtővíz szükséglete, hogy megvédjük a szivattyút a túlterheléstől a felesleget visszakeverjük a visszatérő ágba.

Anód

Villanybojler (bármilyen HMV tároló) tartályát a korróziótól védő magnéziumötvözet. Potenciálkülönbség következtében a víz oldott oxigén tartalma a magnézium anódot támadja meg. Ez az alkatrész 2-3 évente cserére szorul, igénybevételtől függően.

Biztonsági hűtőkör

Vegyestüzelésű kazánok biztonsági szerelvénye. Segítségével a túlfűtésből adódó készülék károsodását lehet megelőzni. Egyes vegyestüzelésű kazánokba már bele van építve, de létezik külön csatlakoztatható változata is.

Hidraulikus váltó

Összetett fűtési rendszerek (padlófűtés és radiátoros kör) szükséges eleme. Használatával kiegyenlíthetjük az eltérő tömegáramú fűtési köröket.

Osztó-gyűjtő

Olyan rendszerelemek, amelyek a hőtermelő készülékben megtermelt fűtővizet szétosztják az egyes fűtési körök, hőleadók között. Léteznek áramlás mérős változatban is. Ezek segítségével az eltérő nagyságú köröket kiegyenlíthetjük.

Gravitációs fűtési rendszer

Keringető szivattyú nélküli rendszer, melyben a felmelegített fűtővíz és a visszatérő, hideg víz sűrűség különbsége okán "gravitációsan" indul be az áramlás a csővezetékben. Előfeltétele a nagy vízterű, nagy vízjáratokkal rendelkező fűtő készülék. Elsősorban vegyestüzelésű kazánokkal szerelt rendszer, de egyes gázkazánok is alkalmazhatók.

Huzatszabályzó

Vegyestüzelésű kazánok szabályzó szerelvénye. Levegőadagoló ajtó nyitását/zárását végzi.

Szárazon futó vízóra

A folyadéktér és a számlálómű tér szétválasztásával biztosított az optimális üzembiztonság. A nagyteljesítményű mágnes-kuplung tartós és csúszásmentes nyomaték-átvitelt biztosít.

Nedvesen futó vízóra

A mérő és számláló szerkezet vízben működik, ezáltal biztosítva van a számláló szerkezet állandó kenése és stabil működése.

Égési levegő

Az a levegőmennyiség, amely egységnyi gáztérfogat elégetéséhez szükséges.

Keverőszelep

Más néven háromjáratú szelep. Olyan szabályzó szerelvény, melynek segítségével a megtermelt fűtővizet a kívánt hőmérsékletre tudjuk beállítani a visszatérő víz arányos visszakeverésével. Leggyakrabban valamilyen felületfűtési rendszerek előremenő vizének hőmérséklet beállítására használják. Két fő típusát különböztetjük meg, a segéd energia nélküli (un. termodinamikus) és az elektromotoros változatokat.

Váltószelep

Irányváltó szelep. Háromjáratú szelepek speciális változata, amelynél a szabályzó elektronika jelére egyik vagy másik irányba lehetséges csak a fűtővíz áramlása. Pl.: fűtőkészülékek fűtési csonkja vagy az indirekt tároló csonkja között.

Zónaszelep

Egy utú szelep. Szabályzó elektronika jelére a fűtővíz útját nyitja vagy zárja a motor.

Ötrétegű cső

Az ötrétegű csőre jellemző a könnyű szerelhetőség, rugalmasság, hajlíthatóság. Könnyen alakíthatjuk, hajlítás után megtartja alakját, egyszerű vele a munka. Szerkezeti felépítése: Belső térhálós polietilén réteg, ragasztó réteg, alumínium cső réteg, ragasztó réteg, és végül a külső polietilén réteg. A polietilénnek köszönhetően se belülről, se kívülről nem korrodálódik. A hőveszteség minimális, és a kialakításnak köszönhetően vibrációmentes.

Próbapumpa

A próbapumpa gáz-, vagy vízrendszerek tesztelésére, lepróbálására szolgál. Ellenőrizhetjük a segítségével, hogy a rendszerünk bírja-e a szükséges üzemi nyomást. Ha minden rendben van, és sikerült a próbanyomás, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nyomás okozta meghibásodás nem fog előfordulni.

Gyémántfúró

A gyémántfúrót általában akkor vetik be, mikor az átlagosnál keményebb anyagokkal kell dolgozni. Ilyenek például a burkolólapok, gránitkövek stb. Tökéletes, töredezés mentes furatokat készíthetünk vele. A fúrókorona azon része, amely először érintkezik a felülettel, különleges, gyémántszemcsés bevonatot kap, így könnyedén fúrja a legkeményebb anyagokat is.

Forrasztó lámpa

A forrasztó lámpa, egy kompakt, kis méretű eszköz, mellyel könnyedén melegíthetünk fel, vagy olvaszthatunk meg lágy, és félkemény anyagokat. Ideális kezdő barkácsolóknak, és komoly szerelőknek is. Szinte az összes kisebb szerelői munka elvégezhető a segítségével.

Reduktor

Nyomáscsökkentő, vagy másnéven feszültségcsökkentő szelep.

Radiál présgép

Préskötések gyártásához használható présgép. Könnyedén préselhetünk vele, szabványos méretre, bármilyen csőrendszer kiépítésekor. Kedvelt szerszám a szerelők körében, a kompaktsága, és egyszerű használhatósága miatt.

Bűzelzáró

A kellemetlen csatornaszagok elkerülése érdekében, minden lakás vízrendszerében található bűzelzáró. Ez általában egy műanyag, visszaforduló könyök, melyben megreked a víz, így a szagok nem jutnak vissza a csatornarendszerből. Érdemes rákötni pl. kézmosót, ezzel elkerülhetjük hogy kiszáradjon.

Cseppleválasztó

A cseppleválasztó segítségével különböző gázok nedvességtartalmát tudjuk kivonni, így annak energiája is hasznosítható. Több területen is alkalmazzák a gyártók, a mi esetünkben kiemelendőek a kondenzációs kazánok. Az égéstermék hőjét is alkalmazzák, innen ered a magas hatásfokuk.

Fűtőérték

Abban az esetben, mikor az égéstermékkel együtt távozó víz gőz halmazállapotban hagyja el az égésteret, könnyedén kiszámíthatjuk, hogy 1kg tüzelőanyag milyen hőmennyiséggel rendelkezik. Ezt nevezzük fűtőértéknek. Úgy számolhatjuk ki, hogy a tüzelőanyag égéshőjéből kivonjuk a gőz párolgáshőjét.

Úszógolyós szelep

Általában WC tartályoknál alkalmazzák, ez szabályozza, hogy a tartályba áramoljon víz, vagy elegendő a mennyiség, és nincs szükség többre. A szelephez kapcsolódik egy kar végén „labdával”, melyben levegő található, értelemszerűen a víz felszínén úszik. A vízszint emelkedésével a kar elmozdul, majd végül zárja a szelepet.

KG Tisztítóidom

Szennyvízrendszerek esetén fontos, hogy tisztítóidomokat is iktassunk a rendszerbe. Ez lényegében egy tisztítónyílást biztosít a rendszerben, mely segítségével, esetleges dugulás esetén egyszerűbben lehet elvégezni a szükséges tisztítást.

Termosztátszelep

Amennyiben egyenként, és automatikusan szeretnénk szabályozni a helyiségek hőmérsékletét, érdemes felszerelnünk termosztátszelepeket. Ez lényegében a hagyományos termosztátok szerepét tölti be, azzal a különbséggel, hogy minden helyiségben külön tudjuk beállítani az ideális hőmérsékletet. A termosztátszelepek a rajtuk keresztülfolyó fűtővíz mennyiségét szabályozzák, ezzel befolyásolva a radiátor hőmérsékletét.

Gázkonnektor

A rögzített fogyasztói vezeték, és a fogyasztó készülék azon kapcsoló eleme, mely szétkapcsolás esetén azonnal lezár, tehát nem jut gáz a levegőbe.

Gyújtóláng / Őrláng

Kis teljesítményű gázláng, amit a készülékek döntő részében piezzo-elektromos szikrával lehet begyújtani. Folyamatos gázfogyasztást eredményez, szükség esetén gyújtja be a főlángot. Őrlángos készülékek üzeme nem igényel segédenergiát. Mai modern készülékek esetében az alkalmazása hátrányba szorult.

Elzárószerelvény

Gáz-, vagy vízvezeték rendszerek megszakítását szolgálja. Az egyszerűbb szerkezetűek azon az elven működnek, mint a vízcsapok.

Vízkeménység

A vízben oldott ásványi anyagok mennyiségét nevezzük vízkeménységnek. A víz felhasználási módjait befolyásolhatja a kemény víz.

Vízlágyítás

A kemény víz negatív hatással van a vizet használó készülékekre, az ásványi anyagok lerakódnak az alkatrészeken. Ennek elkerülése érdekében a "káros" ásványokat kivonják a vízből, ezt nevezzük lágyításnak.

Lefúvató szelep

Csővezetékekben található közeg túlnyomását elvezető szelep. Ha a vezetékben található (pl. folyadék) nyomása nagyobb, mint a szelepben található rúgóerő, akkor a szelep kinyit, és annyi folyadék távozik a rendszerből, amíg az üzemi nyomás helyre nem áll. Lehet rugó, vagy súly terhelésű.

Abszorpciós hűtő

Az abszorpciós hűtő fűtőegységből, kondenzátorból, elpárologtatóból, és abszorbelből áll. Az elpárologtató az ammóniát gőz halmazállapotba juttatja, majd a hűteni kívánt térből hőt von el. A keletkező gőz az oldószerben (vízben) feloldódik. A fűtőtest felmelegíti a keletkezett ammónia-víz keveréket, melynek hatására az ammónia elpárolog, és a kondenzátorba áramlik, így ott a nyomás megnő. A forró ammónia gőz pedig itt adja át a felvett hőjét a környezetének.

Abszorbel

Ez a berendezés felel a különböző gázok megkötésére, valamilyen oldószerben/folyadékan.

Alagcső

A talaj nedvességtartalmának-, és a talajvízszint szabályozására használatos, föld alá süllyesztett berendezés csőeleme, mely készülhet műanyagból, égetett agyagból, esetleg betonból.

Tágulási tartály

Fűtési rendszerben elengedhetetlen elem, mivel a hő hatására kitágult víz ide gyűlik, így elkerülve a túlnyomást az adott rendszerben. Létezik nyílt-, és zárt tágulási tartály is, előbbi esetén a gravitáció juttatja vissza a rendszerbe a kihűlt vizet, utóbbi esetén pedig egy belső, meghatározott nyomásra fújt gumimembrán.

Korrózióvédelem (radiátor)

A fém alapú termékek is ki vannak téve a környezet, és a különböző elemek káros hatásainak, melyek akár korróziót is előidézhetnek. Ennek elkerülése érdekében pl. a radiátorok felületeit különleges bevonattal látják el, így a víz, és egyéb anyagok nem közvetlenül a fémmel érintkeznek.

Perlátor

Háztartásokban használt alkatrész, melyet csaptelepek szájához helyeznek. A kiáramló vízsugár mellett a megfelelő járatokon levegő jut a csőbe, így téve lehetővé a folyamatos vízáralmást. Emellett a levegő dúsítja is a vizet, mellyel gazdaságosabbak lehetünk.

Radiátor egységcsomag

A radiátorok felszereléséhez és üzembehelyezéshez szükséges tartozékokat tartalmazza. Általában az alábbi elemeket tartalmazza: tartókonzol, tipli, csavar, végdugó és légtelenítő. Némelyik radiátor ára már tartalmazza a készlet díját, ilyen pl. Silver radiátor, Sanica radiátor.

Epoxi porszórt festés

Különleges, műanyag por alapú festéket elektrosztatikus technikával a fém felületre viszik. A porfesték töltést kap, a bevonni kívánt felületet pedig leföldelik, így a felület magához vonzza a porfestéket. Ez az eljárás eredményezi a legjobb minőségű festést, mely végén kemencében ráégetik a felvitt réteget a munkadarabra.

Tágulási tartály

A tágulási tartály a fűtési rendszernek egy látszólag passzív része, azonban nem megfelelő mérete, zárt tartályok esetében helytelen nyomásbeállítása a fűtési rendszer működésének súlyos zavarait okozhatja, éppen ezért képezi fontos, és egyben  elengedhetetlen részét a fűtési rendszereknek.

Tágulási tartályok esetében két fajtát különíthetünk el egymástól :

-Nyitott tágulási tartály

-Zárt tágulási tartály

Akár nyitott, akár zárt tágulási tartály van egy fűtési rendszerbe beépítve, annak alapvetően két feladatot kell ellátnia:

- a rendszer felfűtése során táguló vízmennyiség felvételét, és

- a fűtési rendszer számára tartalék víz biztosítását.

Szelep

A szelep folyadékok és gázok áramlásának szabályozására, irányának megváltoztatására és elzárására szolgáló gépelem.

Csővezetéki szelepek:

- Vízcsap

- Membránszelep

- Tűszelep

- Visszacsapó szelep

- Biztonsági szelep

Visszacsapó szelep

A visszacsapó szelep egy egyszerű szerelvény, fő feladata a rendszerbe szerelve, a közeg áramlását csak egy irányba engedni. A rendszerbe szereljük, ha bármilyen okból nem akarjuk, hogy visszaáramoljon a közeg.Legfőképp szennyvíznél hanszálunk visszacsapó szelepet, ezáltal is meggátolva a szennyvíz visszaáramlását.